План - конспект уроку з української літератури в 5 класі ,,За В.Скуратівським ,, Рушник ‘’ . Вчитель - дефектолог Стукало Уляна Іванівна




Мета.          Удосконалювати навички правильного, 
свідомого, виразного читання; поглибити знання дітей про народні символи України, зокрема рушника, показати широту та багату палітру «рушникового дива» у легендах, піснях, віршах, ознайомити дітей з народними звичаями; сприяти актуалізації життєвого досвіду учнів  та формуванню уявлення про зв'язок культури  з життям та побутом людей;  розвивати спостережливість;  вчити логічно  мислити;  аналізувати, розвивати в учнів пам’ять та увагу;здатність свідомо сприймати  текст, аналізувати за завданнями вчителя;  виховувати  шанобливе ставлення до національних традицій    України.


Обладнання: електронна презентація з теми, ноутбук; вишиті рушники, прислів’я про рушники, «Легенда про рушник», вірш

        Форми організації пізнавальної діяльності: парна, фронтальна.                                                                          
Методи навчання: бесіда, розповідь, робота в парах, асоціативний кущ.
Між предметні зв’язки:  історія, народознавство, математика.
Тип уроку: комбінований


Хід уроку.
I . ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу до уроку.
2. Нервово – психологічна підготовка..
Доброго ранку, доброго дня!
Щиро вітаю сьогодні вас я!
З давніх-давен і понині
Вітаються так в Україні:
«Здоровенькі були!”
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
І почнемо працювати, гарні бали заробляти.
3. Перевірка домашнього завдання.
·        -вибіркове читання тексту учнями с. 32,33
 -Де і коли він народився?
- Яка забава була найулюбленішою у його дитинстві?
·        запитання за змістом:
- Розкажіть, як у дитинстві він готувався до Великодня?
- Прочитайте речення. В якому говориться про  відомі витвори мистецтва І.Гончара?
 - Хто такий Іван Гончар?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1.Актуалізація опорних знань
     -   Дійсно, гончарне мистецтво здавна славиться на Україні.
      Наша Україна відома різними народними ремеслами. Які ще народні ремесла ви знаєте?
  Так, це лозоплетіння, вишивання,бісероплетіння, гончарство, різьблення,  писанкірсвтво,та інші. Їх створюють  майстри і передають з покоління в покоління. Деякі вироби стали народними символами - оберігами. Назвіть народні символи, які ви знаєте ( рушник, калина, хліб, верба, вінок).
2.Мотивація навчальної діяльності.
        Надзвичайно багата і цікава культура нашого народу.
- Як зветься наш народ? (українці) .
        Ми – українці, і земля наша українська.
 - Що потрібно, щоб бути справжнім українцем?
        Щоб бути справжнім українцем, треба любити свій край, свою землю, традиції і звичаї свого народу.
3.Повідомлення теми, завдань уроку.
    Зараз  ми поглинемо у світ української культури, поглибимо знання про народні символи України. - Послухайте давню легенду і скажіть про який народний символ ми будемо сьогодні говорити на уроці..
Легенда про рушник
     Було це дуже давно, коли зродилися кришталеві сльози-намистинки, що росою в народі звуться, коли пташки до сонечка літали та щоранку тією росою вмивалися.
Жила тоді в одному селі мати і мала вона трьох красенів-синів. Працьовиті були вони і люди їх поважали. Одного лише хлопці не вміли — вишивати як їх ненька. Сядуть біля неї, коли з усім упораються, та й кажуть:
— Ви, матусенько, шийте та вишивайте, та пісню співайте, а ми подивимось, як народжується у ваших руках квіти та птахи.
Горнулася мати до синів і такі мудрі слова їм говорила:
— Долю я вам кожному вишию, а пам’ять про себе в рушниках залишу, то ж бережіть їх.
Багато вишила мати за своє життя рушників і всі між синами розділила. Даруючи, навчала:
— Сини мої, мої голуби! Пам’ятайте навік прохання своєї неньки. Куди б не їхали, куди б не йшли, а рушник в дорогу беріть. Хліб у нього загортайте та людей пригощайте. Хліб на рушнику життя величає, здоров’я береже.
Та життя людини, як дитина, швидко минає. Померла старенька, мати. Осиротіли сини. Поховали свою неньку, а на могилі рушник білий прослали, щоб вітер порох на неї не трусив.
Правду кажуть чи ні, та чутка про те диво й понині ходить. Переповідають, що на тому рушникові квіти через три дні розцвіли. Хто вишив їх, ніхто не знає. Лише вітер про те розповідає і просить вишити рушник на згадку.
   
Тож сьогодні ми прочитаємо твір В.Скуратівського ,, Рушник’’
4. Слово вчителя. Від сивої давнини і до наших днів, у радості й горі, рушник – це невід’ємна частина нашого побуту. У народі говорили: «Хата без рушників – як родина без дітей».    
     5. Вивчення нового матеріалу
        1.  Біографічні відомості .

2. Первинне сприймання тексту( читає учитель).
- До якого жанру належить цей текст? ( оповідання)
- Про який символ українського народу йдеться в тексті?

3.Словникова робота:
Рушник – довгастий шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду, а також вишитий шматок тканини для оздоблення життя в українській оселі.  
Символ – умовне позначення будь-якого предмета, поняття чи явища.
Вимережані ( рушники) – вишиті мережкою.
Мережка – вид народної вишивки.
Святинящо-небудь особливо дороге, глибоко шановане.
Звичай - це спосіб життя від народження і до смерті. Це неписаний щоденний закон, який охоплює все у людському житті.

Цікаво знати.  
        Раніше рушник називали «ручник» від слова «рука» тому, що перед тим як сісти до столу ми завжди миємо руки і витираємо їх рушничком.
4. Робота над текстом.
- Зразок читання тексту вчителем.
 - Фізхвилинка.
 - Мовчазне читання тексту.
 - Гра ,, Безперевний ланцюжок ( учні читають по 1 реченню)
 - Гра ,, Пошуковці ( знайти речення за початком, кінцем).
  -  Зараз ми здійснимо подорож до музею імені О.Гончара – нашого видатного митця, де зібрано різні роботи майстрів України.                                            
ВІДЕО – УКРАЇНСЬКІ РУШНИКИ
 - Запитання за змістом прочитаного: с.36
5.  З’ясування поняття ,,Рушник'' , складання ,, асоціативного куща''.
Вчитель. - Діти, а що ви уявляєте, коли чуєте слово рушник? Які асоціації у вас виникають?
6. Рушники у народній творчості.
    З давніх – давен рушники оспівували у піснях, віршах, складали про них легенди, прислів'я, приказки.
-                              Знайдіть у тексті прислів'я чи приказку про рушник.
-                              А хто знає вірш про рушник?
Немовля загортають в рушник
Нареченим під ноги встеляють,
І в далеку дорогу дітей
Рушниками батьки проводжають.
                 Найдорожчих і званих гостей,
Яких щиро у гості чекають,
З хлібом, сіллю на рушнику
В нашім краї завжди зустрічають.
Загадка: А я знаю загадку: Хто вмивається з ним привітається. Що це?
 ( Рушник)
       Діти, Ви мабуть звернули увагу на чудові вишивки на рушниках. На рушниках вишивали долю нашого народу. На ньому можна було побачити  і радість, і скруту, і журбу. Вишивали їх червоними і чорними нитками.
А скажіть мені діти, що означає червоний колір? А що чорний (відповіді дітей). Вишиті рушники створюють затишок, зміцнюють родину.
      На найдавніших вишивках є геометричні фігури – лінії, круги, ромби, які символізували сонце, зорі, землю, воду. Пізніше на рушниках вишивали рослини: калину, ромашку, мак, барвінок, колоски пшениці, а доповнювали рослинні орнаменти зображення птахів: голубів, лебедів, півнів.
Вишитий рушник можна порівняти хіба що з піснею. За давнім українським звичаєм у хатах збиралися майстрині, де вони ткали, вишивали, а під час роботи співали пісні. Ось послухайте будь ласка.
                      ВІДЕО –  РУШНИК – ЦЕ …
7. Робота над прислів'ями ( в парах):
Кожна пара отримує конверт із словами. Завдання : прочитати прислів'я, поділяючи речення на слова.

- Чому рушники мають прямокутну видовжену форму?
 ( Видовжені  прямокутники рушників за формою нагадують поля, дороги. Засіяні зерном орнаментів, вони певною мірою і є символами ланів та доріг.)
 8. Заключна бесіда:
 - Про який український оберіг ми сьогодні читали і говорили ?
- Чому рушник називають оберегом?
- Про які народні звичаї ви дізналися?
9. Гра ,, Чарівний клубок ,,
-Складіть речення зі словом рушник.
10. Цікаво знати:
    Ще до початку АТО на Донбасі мирно і щасливо жили люди.  10 липня 2012  року 45-ти метровий український рушник намалювали у Луганську.
ВІДЕО - КИЇВ
Коментар:
А  03 червня 2015 року у Києві створили найбільший в світі український рушник . Розмір полотна близько 800  квадратних метрів. 15 м завширшки майже 50 м завдовжки. Студенти  інституту декоративно прикладного мистецтва розробили ескізи, нанесли їх на білу тканину, створюючи Дерево Життя.                                                  
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
1. Підсумкове слово
   »Хай стелиться вам доля рушниками!» - кажуть, бажаючи   людям щастя добра, миру, злагоди й любові.    
 А на прощання хочеться сказати:
Шануйте друзі рушники,
Квітчайте ними свою хату,
То обереги від біди,
Ті, що дала вам рідна мати.
2. Домашнє завдання.
1 рівень – читати с. 35,36 переказувати; визначати , пояснювати слова.
2 рівень – читати , відповідати на запитання.
 3. Підсумок уроку
Дякую всім, хто працював,     
Старанно й  виразно читав,
Різні завдання виконував,
Та тим, хто в гості завітав.
До побачення!

Немає коментарів:

Дописати коментар