Мета:
-поглибити знання учнів про види речень за
метою висловлювання та емоційним забарвленням;
- удосконалювати вміння розпізнавати
види речень за метою висловлювання, правильно їх iнтонувати, вживати розділові
знаки;
- розвивати вміння побудови
речень, різних за метою висловлювання; розвивати та корегувати емоційну сферу, спостережливість, увагу та культуру
усного мовлення;
- виховувати естетичне сприймання природи, екологічні почуття,
прагнення берегти охороняти природу.
Обладнання: картки
з завданнями для групової та парної роботи, презентація, відео,,,
сонечка,,., ,, хмаринки,сюжетні малюнки.
Тип уроку: вдосконалення знань, умінь і
навичок учнів
Хід уроку
І. Загальнокорегуючий етап
1. Нервово-психологічна підготовка (слайд 1)
Нумо, діти, підведіться !
Всі приємно посміхніться!
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Релаксаційна вправа
(створення сприятливої атмосфери)
Сонце зігріває
світ і дає йому життя, а нам
гарний настрій. Щоб наш урок пройшов добре, треба щоб у
вас був гарний настрій.
Покажіть на сонечках свій настрій, зробіть його
усміхненим, з добрими очима. Діти малюють сонечку усмішку
На початок хочу,
На початок хочу
Побажати вам цікавого уроку,
Щоб було всім легко працювати
І хотілося відповідати.
А уміння міркувати
Допоможе вам “дванадцять”
заробляти.
.
2.Організація класу.
ІІ .Основний етап
1.Перевірка домашнього завдання (
списати текст, розставляючи розд. знаки)
-
З
чого складається наше мовлення? (З речень)
2. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми поглибимо знання учнів про
види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням; будемо удосконалювати вміння розпізнавати види речень за
метою висловлювання, правильно їх iнтонувати, вживати розділові знаки.
Відео – Види речень за метою
висловлювання (слайд 2 )
- А що таке речення? (Група слів, що
виражає закінчену думку).
Число
Класна
робота ( слайд 3 )
Види речень
за метою висловлювання
3.Закріплення та осмислення
знань
1) Бліц - опитування
- Які бувають речення за метою висловлювання?
Розповідне
Питальне
Окличне
у реченні про когось або про щось розповідають .
у реченні про когось або про щось запитують ?
у реченні висловлюються різні почуття: радість, захоплення, співчуття
(до когось), незадоволення, гніву, сорому,гордості, любові та ін. !
2) Подай сигнал ,. Якщо так – мовчимо, а якщо ні – подаємо сигнал.
- У
розповідному реченні про когось або про щось розповідається Так..
- У кінці окличного речення
ми ставимо крапку Ні.
- У питальному реченні висловлюються різні
почуття: радість, захоплення, співчуття (до когось), незадоволення, гніву,
сорому,гордості, любові та ін.
Ні.
- У кінці розповідного речення ми
ставимо крапку Так.
- У окличному реченні про когось запитують Ні.
-
У кінці питального речення ми
ставимо знак питання Так.
3) Створення проблемної ситуації (
слайд 4 )
- Як ви вважаєте, чи все у листі правильно?
Вправа ,, Редактори,, - 1 учень пише на дошці
Оленко
Я чула, що у нашому Миколаївському зоопарку народися тигренята Уявляєш Я так
хочу на них подивитись Сходимо завтра
після уроків Зателефонуй мені
У нашому листі від Наталки немає
розділових знаків. Така помилка, пов’язана з порушенням правил пунктуацiї, називається пунктуацiйною.
Пунктуацiйнi помилки найчастiше трапляються у
таких випадках, як: пропуск роздiлового знака; замiна одного роздiлового знака
iншим; наявнiсть зайвого роздiлового знака.
Щоб не допускати пунктуацiйних помилок, потрiбно знати вiдповiднi
правила, а також правильно читати й iнтонувати речення.
- Робота в зошитах
4)
,,Пошуковці,, робота в групах
Прочитати текст, знайти окличне
речення .
1.Людина
і природа невіддільні одне від одного, тісно
взаємопов’язані. 2.Людина – частина природи . 3.Досить часто ми недбало
ставимося до природи, забруднюємо річки та озера, залишаємо по собі сміття у
лісі та в полі. 4. Від цього вона хворіє. 5. Природу треба берегти!
1. Взимку пташкам холодно і голодно. 2. Кожний може влаштувати в себе на
подвір’ї біля вікна їдальню для пташок. 3. Годування для
них просте: крихти хліба, насіння.
4. Для синичок це – несолоне сальце. 5. Турбуйтеся
про пташок зимою!
·
Списати, підкреслити окличне речення.
5) Вправа ,, Дослідники ,,
(слайд 5)
Дослідження-перетворення.
-А чи можна із розповідного
речення утворити питальне або окличне ? Чи
навпаки?
Дослідіть, яким чином це
відбувається:
Я слухаю
голос природи – 1 група
Учні відвідали дельфінарій – 2 група
Подані розповідні речення
переробіть так, щоб вони були питальними, потім – окличними. Запишіть в зошити.
Прочитайте виразно речення.
— Яка мета першого речення?
— З якою інтонацією ви його
читали? (Спокійно, в кінці речення голос знижується.)
— Яке це речення за метою
висловлювання? (Розповідне)
— Яка мета другого речення?
(Воно містить запитання.)
— Як правильно треба читати
таке речення? (Голос треба підвищити на тому слові, на яке треба відповісти.)
— Яке це речення за метою
висловлювання? (Питальне)
— Що виражає третє речення?
(Спонукання до дії)
— Як читаємо таке речення? (З
підвищеною силою голосу)
— Яке це речення за метою
висловлювання? (Спонукальне, окличне)
Запис
речень у зошити, підкреслити питальне речення
4) Фізкультхвилинка - вправи сидячи, гра,, Сонце, вода, земля,,
5) Світ прекрасний навколо тебе —
сонце ясне і синє небо,
птахи і звірі, гори і ріки —
нехай він буде таким навіки!
Нехай людина добро приносить,
бо світ навколо любові просить.
А. Потапова
Природа України – багата та різноманітна. Завдяки
географічному положенню та кліматичним умовам у нас є просторі степи й густі
ліси, лагідні моря й величні гори, бурхливі річки та спокійні озера, на
просторах країни ростуть тисячі видів рослин та водиться величезна кількість
тварин.
Є багато чудових місць, які слід відвідати
кожному українцю. І зараз ми дізнаємося
про деякі з них.
Метод ,.Кубування,,
1.Що таке дельфінарій?
(слайд 6)
2. Прийом ,,Одна хвилина,,
Скільки дельфінаріїв в Україні? (слайди 7,8 )
( слайд( карта України)
3. Хто такі дельфіни?
4. Чи вміють дельфіни танцювати і
співати ? (слайд 9)
5. Дельфіни вміють малювати
картини? (слайд 10 )
6. Які трюки виконують дельфіни?
(слайд 11)
Щойно ми з вами відвідали
дельфінарії міста Одеси та Трускавця.
У виставі беруть участь чорноморські дельфіни і морські котики. З тваринами
працюють тренери дельфінарію. Трюки морських тварин
не залишать байдужими ні дітей, ні дорослих.
Усім відвідувачам дельфінарію надається можливість поспілкуватися з
морськими тваринами, покататися на човні, який тягнуть дельфіни, сфотографуватися на пам'ять і навіть поплавати з
дельфінами в спеціально пристосованих для цього вольєрах.
В зимовий період передбачено проведення сеансів дельфінотерапії.
6) Робота в парах.
Скласти речення
Дельфіни – морські тварини.
Вони дуже добрі та
розумні.
Дельфіни спілкуються між собою.
Вони можуть танцювати, співати і малювати картини.
Вчені спостерігають за ними у дельфінаріях.
Вік дельфіна можна визначити по
зубах.
На морі дельфіни рятують життя людей.
Які ж вони чудові!
7) Робота в групах. Графічний диктант. (слайд 12)
- Визначити види речень за метою
висловлювання, використовуючи умовні
позначки: розповідне речення – Р.; питальне – П?; окличне – О!
Цікаво
знати :
Акули бояться дельфінів? Акули бояться
дельфінів , оскільки останні здатні їх убити. Дельфін може
запросто занурюватися у воду до 300
метрів. Як чудово плавають дельфіни!
Скільки живуть ці морські тварини? Середня тривалість життя дельфінів
складає 17 років, а в природі до 50 років. У роті
дельфінів близько 100 зубів ! Вони використовують зуби , щоб захоплювати здобич
. Вся їжа проковтується цілком, вони не жують її . Скільки риби в
день з'їдає дорослий дельфін ? Дорослий дельфін з'їдає близько 33 кг . риби в день.
- Від групи один учень записує відповідь на дошці.
Запишіть 1 речення, яке вам найбільше запам ‘яталося.
Запитання: -
Діти, а з якою метою створюються дельфінарії?
Дельфінарії створюються з метою утримання та збереження
рідкісних тварин, їх дресирування, підвищення духовності та культури нашого
народу.
7) ,, Склади речення,, - в групах
Складіть
2 розповідні речення до малюнка. Запишіть у зошити.
( дод. Обмінятися картками)
8) Жарт. Прослухайте
вірш
Чому Тимко подряпаний
--Чому це ти подряпаний?—
Юрко Тимка пита.
Тимко йому відказує:
--Та я ж купав кота.
--А я от не подряпаний,
Хоч не купав свого.
--Еге ж, ти не викручував
І не сушив його!
9) Продовжіть міркування:
Природа – це …..,….,…,..,…
Повітря, земля і вода – це
Природа.
Природа – це Я. І ви – це Природа.
Пустелі і гори, поля і ліси.
І ми – тільки частка цієї краси.
Природа – це Я. І ви – це Природа.
Пустелі і гори, поля і ліси.
І ми – тільки частка цієї краси.
-
А зараз складіть окличні речення так, щоб вони починалися
словами
любіть, бережіть, дбайте
ІІІ. Заключний етап
1. Підсумок уроку
Ø Назвіть види речень за метою висловлювання . Наведiть приклади.
Назвіть розділові
знаки за їхніми характеристиками:
1)Фіксує кінець речення, а також передає питальну
інформацію.(Знак питання)
2) Свідчить про закінчення думки в розповідних
реченнях. (Крапка)
3) Ставиться в кінці речення і передає окличну
інтонацію. (Знак оклику)
- У вас на столах сонечка і хмарки.
Той, хто старанно працював і добре зрозумів
тему уроку, підніме сонечко. А той, хто теж старанно працював, але ще не зовсім
добре засвоїв тему, підніме хмарку.
2. Домашнє завдання
Різнорівневе (за вибором)
І. Виписати з художньої літератури по 2 приклади на
кожен вид речення.
ІІ. Придумати по 2 речення різні за метою висловлювання.
3. Настанова на перерву. (слайд
13)
Ось уже луна дзвінок.
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі.
Щиро дякую вам, друзі!
Немає коментарів:
Дописати коментар