Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів щодо
виникнення, встановлення та
розквіту давньоруської Київської держави, встановлення влади над
підкореними
племенами, ролі перших князів у створенні держави.
Розвивати вміння аналізувати та оцінювати діяльність історичної
особистості,
висловлювати свою думку, сприяти формуванню інтересу до історії рідного
народу.
Виховувати почуття патріотизму, поваги до видатних діячів минулого,
повагу до
великого минулого нашої держави
Обладнання: підручник, мультимедійний проектор
Тип уроку: урок перевірки якості засвоєння знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І.
Організаційна частина.
1. Організаційна підготовка учнів до праці (1 хв.)
2. Нервово – психологічна підготовка учнів ( 4 хв.)
Де стоїть тепер наш Київ,
Там була сама гора.
Жив там перший Кий з Хоривом,
Щек та Либідь — їх сестра.
(Олександр Олесь)
Саме таким епіграфом ми сьогодні розпочнемо наш урок історії. Прошу вас
розповісти про історичних персон, зазначених у цьому вірші.
3. Актуалізація опорних знань ( 5 хв.)
Пропоную вам розгадати кросворд та пояснити деякі слова цього кросворду.
По горизонталі:
1. Зроблений
від руки послідовний запис історичних подій (літопис)
2. Правитель
Київської держави (князь)
3. Плата
за перевезення товару через кордон (мито)
4. Штучний
земляний насип (вал)
5. Ім’я
князя, який правив разом з братом (Дір)
6. Ім’я
першого літописця (Нестор)
По
верткалі:
7. Ім’я
князя, який правив разом з братом (Аскольд)
8. Ім’я
Київської княгині (Ольга)
9. Ім’я
князя, якого стратили древляни (Ігор)
10. Символ
християнської віри (хрест)
ІІ.
Основна частина уроку
1.
Повідомлення теми та завдань уроку ( 1 хв.)
2. Мотивація
навчальної діяльності ( 5 хв.)
- Сьогодні на уроці ми підсумуємо та узагальнимо знання за розділом «Княжа
Русь – Україна» і протягом всього уроку виконуватимемо багато цікавих завдань
і, навіть, спробуємо відтворити літопис тих часів..
- Скажіть, будь ласка, яким чином сучасні люди дізнаються про події давно
минулих літ, адже свідків тих часів вже давно немає?
(літопис).
-
Що
таке літопис? (це послідовний запис історичних подій, зроблений від руки)
- Любі діти, я пропоную вам зараз відтворити історичний літопис, але, перш
за все, скажіть, як називали ту людину, яка писала літопис? Чи знаєте ви ім’я
першого літописця і назву його історичного твору?
2. Словникова робота (5 хв.)
- Протягом створення літопису ми з вами будемо вживати слова, значення яких
треба вірно тлумачити, тому спробуємо розтлумачити зміст деяких історичних
термінів, граючи у гру «Словниковий мішечок» (вчитель пропонує учням витягти з
мішечка папірець з відповідним словом та пояснити його значення: дружина, данина, воєвода, погост, угода,
печеніги, християнство, фортеця, частокіл, бійниця, рів, тризуб, боярин,
молитва, церква).
3. Гра «Впізнай та розкажи
про історичну персону»
(на слайді зображено портрет князя Олега, учень повинен назвати персону та
коротко розповісти про час його правління, потім так само князь Ігор, княгиня
Ольга і т. д.)
4. Фізична пауза
Хтось там бачу притомився і на парту похилився
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультуру розпочати!
Вправа «Комплімент»
Повернутись до сусіда по парті і сказати один одному приємний комплімент,
при цьому необхідно лагідно посміхнутися.
5. Робота в парах.
- Діти, зараз я пропоную вам об’єднатися в пари для самостійної роботи (вчитель
об’єднує дітей у пари, так як вони сидять за партами)
1.
У ___ році князь Олег став Київським князем.
2. У ___ році князь Олег здійснив
переможний похід на Візантію
3. У ___ році Ігор став Київським
князем
4. У ___ році плем’я ______________
стратило князя Ігора
5. У ___ році почала своє
володарювання княгиня ______
6. У ___ році княгиня Ольга передала
володарювання свєму сину - _________
7. На острові Хортиця у битві з
печенігами загинув князь _________ . (Святослав).
8. Князя Володимира називали ще «_____________________________»
9. Запровадив на Русі християнство
князь _________________ у ___________ році. (Володимир, у 988 році.)
6. Робота з
картою
Попрацюйте з історичною картою
1. Якою річкою руські дружини прямували до Візантії?
2. Які східнослов'янські племінні союзи входили до складу Київської Русі за часів Олега?
3. До яких країн водив своє військо князь Святослав ?
1. Якою річкою руські дружини прямували до Візантії?
2. Які східнослов'янські племінні союзи входили до складу Київської Русі за часів Олега?
3. До яких країн водив своє військо князь Святослав ?
7. Гра «Визнач дату»
1. Якщо
додати до року, коли Олег став київським князем 25, то отримаєте історичну дату,
коли Київська держава стала ще могутнішою (882 + 25 = 907). Поясніть значення
цієї дати у зміцненні Київської держави.
2.
Скільки років правив князь Ігор, якщо рік його князювання
– 912, а рік страти – 945 (945 – 912 = 33 роки).
3.
Визначте тривалість часу від князювання Олега до Ярослава
Мудрого, протягом якого збільшувалася й могутнішала Київська держава (1054 –
882 = 172 роки).
8. Самостійна робота (заповни тест)
Кожен учень отримує
завдання у вигляді тесту:
Виберіть правильний варіант відповіді та окресліть колом
(наприклад б ).
1.
Князь, який
заснував Київську державу:
а) Ігор
б)
Святослав
в) Олег
2. Правитель
давньоруської держави, якого стратили древляни:
а) Ігор
б)
Ярослав
в) Олег
3. Зміни, які
провела в державі княгиня Ольга:
а) збільшила
військо
б) визначила
норму данини та місце її збору
в) розпочала
друк власних грошей
4. Князь, який попереджав своїх ворогів словами «Іду на
ви»:
а)
Володимир
б)
Ярослав
в) Святослав
5. Русь було охрещено у році:
а) 988
б) 907
в) 945
6. Якого князя називали «Красним Сонечком»?:
а)
Ігора
б)
Святослава
в)
Володимира
7. Які
архітектурні споруди було побудовано за часів Ярослава Мудрого?:
а) Софіївський собор
б) «змієві вали»
в) золоті
ворота
ІІІ. Підсумок уроку
(індивідуально – особистісний)
-
Діти, ви добре
працювали на уроці, гарно відповідали, я пропоную вам критично поставитися до
оцінки власної роботи на уроці за допомогою таблиці відповісти на запитання і
поставити собі оцінку:
ТАК
|
НІ
|
НЕ
ДУЖЕ
|
Бали
|
||
1.
|
Урок мені сподобався
|
---
|
|||
2.
|
Цю тему я знаю добре
|
||||
3.
|
Я знаю історичні терміни
|
||||
4.
|
Я добре працював (ла) на уроці
|
||||
5.
|
Я впевнений (на) у своїх знаннях
|
Немає коментарів:
Дописати коментар